Leidimas gyventi Lietuvoje: tai – ne formalumas, bet plačios galimybės

Residence permit in LithuaniaStatistikos  duomenys byloja, jog užsieniečių ne iš ES šalių susidomėjimas Lietuva auga: per pirmąją šių metų pusę išduotų leidimų gyventi Lietuvoje skaičius perkopė 10 tūkstančių (2014-aisiais metais tiek leidimų buvo suteikta iš viso). Tautiečiai keikia gimtinę ir ieško laimės svetur, tuo tarpu užsieniečiai įžvelgia potencialą ir mūsų šalyje. Aišku, tai yra pernelyg optimistiškas bei pozityvus požiūris: kai kuriems užsieniečiams Lietuva tampa tik „tramplinu“ į kitas Šengeno zonos šalis ar netgi galimybe realizuoti neteisėtus planus. Kaip bebūtų, mums šį kartą aktualu užsieniečių susidomėjimas leidimu gyventi Lietuvoje (angl. k. Residence permit in Lithuania), o ne tai skatinančios realios priežastys. Biurokratinių reikalų tvarkymas pareikalauja nemažai informacijos bei laiko, savaime suprantama, kitataučiams tai dar sudėtingiau. Nors Migracijos tarnybos departamente apie šios procedūros tvarką pateikiama informacija ir užsienio kalbomis (rusų bei anglų), neretam užsieniečiui aktualios įmonių, užsiimančių tarpinko vaidmeniu tarp leidimą gyventi Lietuvoje norinčių gauti asmenų bei už tai atsakingų instancijų, paslaugos.

Leidimas gyventi Lietuvoje – tai dokumentas, suteikiantis teisę piliečiui ne iš ES šalies teisėtai gyventi Lietuvoje. Laikinasis leidimas gyventi dažniausiai išduodamas vienerių metų laikotarpiui (išimties atveju – trumpiau ar ilgiau). Praėjus 5 metams, asmuo gali pateikti prašymą nuolatiniam leidimui gyventi gauti. Norą gyventi Lietuvos teritorijoje reikia pagrįsti. Pagrindiniai tai sąlygojantys argumentai:

  • Išsaugota teisė į Lietuvos Respublikos pilietybę;
  • Santuoka;
  • Planas dirbti ar kurti savo verslą;
  • Planas mokytis;
  • Kitos aplinkybės – rūpybos nustatymas, asmuo yra nukentėjęs nuo prekiautojų žmonėmis.

Leidimas gyventi Lietuvoje (angl. Residence permit in Lithuania) nėra vien dailus popieriukas, tai – dokumentas, suteikiantis asmeniui pilnateisio piliečio statusą mūsų šalyje bei privilegijų visoje Šengeno zonoje:

  • Legalaus darbo visose ES šalyse galimybė;
  • Nevaržomas mobilumas visoje Šengeno zonoje;
  • Palankesnės galimybės siekiantiems vizų į Australiją, JAV, Kanadą;
  • Socialinės garantijos – medicininė priežiūra, mokslas, pašalpos ir kita.

Leidimą gyventi Lietuvoje norintis gauti asmuo visus reikiamus dokumentus privalo pateikti šį klausimą nagrinėjančioms institucijomis arba kreiptis į jau minėtas firmas, užsiimančias tarpininkavimu. Tai – kur kas paprasčiau ir greičiau. Gautas prašymas iki šiol būdavo nagrinėjams (priimamas arba atmetamas) net iki 6 mėnesių. Netrukus įsigalios įstatymų pataisos, palengvinančios bei pagreitinančios šią procedūrą, tačiau kartu ir stiprinančios sankcijas piktnaudžiaujantiems šia galimybe.

 

Leave a Reply